03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

הספד: זוקי קריסטל ז"ל

אוג
25
2013
הספד: זוקי קריסטל ז"ל

זוקי, אשתי היקרה.

אנו עומדים כאן יחדיו ליד ארונך, אבלים, חסרי אונים וחפויי ראש, על שלא היה בכוחנו הדל  להציל אותך ולסייע לך לגבור על מחלתך הנוראה. אנו כאן, בנותייך היקרות מיכל ונעמה, אני, בעלך, כבר 37 שנים, תלמידייך ותלמידותייך, חברייך וחברותייך, קרובים, מכרים ובני משפחה, ממענים להאמין שכך, בחטף, הלכת מאיתנו לבלי שוב לאחר מחלה קשה ואכזרית שכילתה אותך. משהתגלתה המחלה הארורה בגופך, האמנו שיש בכוחה של הרפואה להביא לך מרפא, מזור ותקווה. הרי התגברת כבר בעבר על מחלת כליות קשה. הצלחנו למצוא לך כליה ולהשתילה בגופך, לפני למעלה מ 10 שנים. כליה שהעניקה לך תוספת חיים ואפשרה לך לגלות את עוצמת כשרון הציור שטמון היה בך. כשרון שהלך וגדל עם השנים וזיכה אותנו בשתי תערוכות נפלאות "חתולים" ו"פנים".

אני חייב להודות שלא שיערנו, (לא אנחנו, לא רופאיך וכל אוהביך) שמאז התגלתה המחלה בגופך יוותרו לך חודשים ספורים להיות איתנו. הרי תכננו במסגרת המשפחה תכניות רבות, כמו יציאה לחופשה משותפת, יום הולדת לבנות בסוף החודש ויום הולדת לי, ב 10 בספטמבר. כל אלו היו מונחים לפניך. את רצית להספיק עוד לבלות ולחגוג איתנו את ימי השמחה והאושר המשותפים. אך לצערנו הרב המחלה הכריעה אותך הפעם, זוקי יקרה שלי, לא היה בכוחך לשרוד אותה, גבורה שכמותך, זוקי שלי, למודת קרבות וסבל.

נמצאים כאן אתנו לא מעט מתלמידייך, במהלך 40 שנות עבודה מפוארת כמורה המיתולוגית לתנועה בבית צבי. את הכשרת, במיומנות ובכישרון נדיר, את השדרה המרכזית של שחקני התיאטרון הישראלי. בנוסף, גם לימדת בביה"ס התיכון לאמנויות ע"ש תלמה ילין ואפילו הרחקת ללונדון, עיר הולדתך, כדי להכשיר שם סטודנטים למשחק.

במקביל להוראה, פיתחת קריירה מפוארת ככוריאוגרפית ויצרת יצירות בתנועה להצגות רבות, בכל התיאטרונים בארץ. מראשית שנות ה- 60 ואילך עבדת עם מיטב הבמאים והיוצרים, אשר פעלו ופועלים בישראל  והטבעת את חותמך, הן ככוריאוגרפית לתיאטרון והן כיוצרת עצמאית, אשר העלתה את יצירותיה בבתי הספר בהם לימדת, (בית צבי, תלמה ילין ובלונדון) ובמסגרות עצמאיות (תיאטרון נווה צדק,בימת צוותא).

לך, זוקי יקרה, זכויות רבות בתיאטרון הישראלי. מבין יצירותיך הבולטות ניתן לציין את הכוריאוגרפיה ל"הזמנה לארמון", בתיאטרון הקאמרי, "הכד השבור", בתיאטרון האוהל, "טלמכוס קליי" ו"סיפור אוריה" בבמת השחקנים, "כך משתעשעת אימי המשוגעת", בתיאטרון החאן הירושלמי, "אופרה בגרוש", בתיאטרון חיפה, "פיגמליון", בתיאטרון הקאמרי, "הלילה ה- 12", בתיאטרון באר שבע, ובתיאטרון המסחרי- היית שותפה להצלחת המופע המוסיקלי  "הכל עובר חביבי", "אני פשוש" ועוד הפקות רבות נוספות.

לא רבים יודעים על הרקע העשיר שלך בריקוד וכוריאוגרפיה. על כך שנולדת בלונדון וגדלת בארה"ב. על כך שאת לא ממש גאה שלמדת במגמת מחול ב-

( Fame ), New York ,High School of Performing Arts

על הרקע העשיר שלך במחול ועל שזכית ללמוד תורה מענקי המחול של המאה הקודמת: מרתה גרהם, חוזה לימון, אנה סוקולוב. אצל לואיס הורסט ובסי שונברג, למדת בלט קלאסי וקומפוזיציה למחול.

 1. 1.    במשך שנים למדת את שיטת אלכסנדר, שיטת פלדנקרייז, שיטת פאולה והתעמלות בריאותית וגם הנחלת ידע זה לתלמידייך.

עלית ארצה, ממניעים ציוניים, בשנת 1957, יחידה מבני משפחתך. ועסקת בפעילות חלוצית כמורה לריקוד בדימונה ובאר שבע.

על הקריירה המפוארת שלך בתיאטרון לא רבים יודעים.

 1. השתתפת כרקדנית בהצגת התיאטרון הקאמרי "הקיסר ג'ונס", ובלהקת "בימת מחול".
 2. יצרת כוריאוגרפיות למופעים ציבוריים:

א.    חגיגות "עשור אילת".

ב.     חגיגות היובל בקיבוצים: "25 שנים לשער העמקים", "50 שנות דגניה", חגיגות היובל  בקיבוץ גניגר.

 1.    במסגרת הוראת התנועה בבתי הספר בהם לימדת יצרת כוריאוגרפיות להפקות סטודנטים, כתבת, ביימת ועיצבת תנועה להצגות רבות: בבית צבי, תלמה ילין ובלונדון, אנגליה ביניהן:

א.    "גברתי הנאווה"- בכיכובה של ריטה ( בית צבי ).

ב.     "הנסיכות המרקדות", – על פי ספור מאת האחים גרים (בית צבי).

ג.      "עליסה בארץ הפלאות" ( בית צבי, לונדון ).

ד.     "ההוביט" ( תלמה ילין ) .

ה.    "ברית שטנים"- על פי מיתוסים קדומים של פאוסט  ( הפקה עצמאית ), שבה גם אני השתתפתי והייתי שותף להפקתה.

ו.       "סיפורי בריאה" ( תלמה ילין, לונדון ).

ז.      "מלכת השלג" ( לונדון ).

ח.    כל אלו ואף יותר הציבו אותך זוקי יקרה במרכז העשייה התיאטרונית בישראל.

ט.    במסגרת ההחמצות, של כל אותם דברים שלא הספקנו יחד לעשות רשומים לחובתי: הספר שרציתי שתכתבי, שאמור היה לכנס את מכלול ניסיונך הבימתי, כמו גם את שנות ההוראה הארוכות שלך. בנוסף, אין לי ספק שאת ראויה היית יותר מכל לפרס התיאטרון על "מפעל חיים", כהוקרה לפועלך ותרומתך הייחודית לתיאטרון הישראלי ועל שהכשרת דורות של שחקנים, להם הענקת את רזי התנועה הבימתית. ולצערי, אני חושש שמפעלות אלו כבר לא יושלמו בלעדייך.

י.       לאחר שפרשת לגמלאות וסיימת את עבודתך בבית צבי, בחרת להתנדב ולסייע לנשים קשישות, במניעת נפילות. (בקופ"ח מכבי ובמרכז לקשיש ברח' רש"י, בתל אביב) הענקת להן דרכים ושיטות להתמודד עם התופעה הזאת ולהימנע מן הסכנות האורבות לקשיש בעצם הנפילה. רבות מן הקשישות האלו נקשרו אליך והעריכו מאוד את פועלך.

 1. באמצע שנות ה-90 התחלת להתעניין בציור. בחרת לעשות זאת בדרך מקצועית כהרגלך, נרשמת ללימודים בבית הספר מימד, למדת אצל המורים: מרים כבסה ודלית שרון ולאחר מכן בסדנאות האמנות של מוזיאון תל אביב, עם המורים: מיכל גולדמן, מוטי פן ומירי נשרי.
 2. ב 6 בנובמבר 2008 הצגת בגלריה "שורשים", תל אביב, את תערוכת היחיד הראשונה שלך "חתולים", בה הוצגו ציורי שמן , שנעשו על ידך במהלך ארבע השנים.
  את תערוכתך השנייה "פנים" הצגת בבית סוקולוב, בחודש דצמבר 2012. התערוכה הכילה ציורי דיוקן של דמויות מפתח בעולם התיאטרון ובקולנוע. רבים מהם הכרת אישית. את גרי בילו , המנהל האלמותי של בית צבי היטבת לצייר. הצלחת באופן יוצא דופן להעביר בציורך את "רוח הדמות". ואין זה דבר מבוטל כלל וכלל.
 3. אין לי ספק שתערוכות הציור שלך אפשרו לנו לעמוד על גודל כישרונך, גם בתחום נוסף, בו פעלת זמן קצר יחסית.  את ייחודך כציירת ניתן יהיה להעריך לטעמי מאוחר יותר זוקי יקרה, ולצערי, כבר לא תוכלי ליהנות מן המחמאות וההכרה בכישרונך.
 4. יש לי לומר לך, זוקי שלי, עוד הרבה דברים, להתייעץ איתך, אישה חכמה שכמותך, רחבת אופקים. לחוות איתך יחדיו את הצמיחה והפריחה של בנותינו מיכל ונעמה, שכל כך יקרות לך ולי,  ולספר לך על הצער העמוק שלי על שלא הספקנו לומר זה לזה עד כמה אנו אוהבים.
 5. אני יודע בוודאות שהקשר הזה שלנו הוא יחיד ומיוחד, לא רק בשל פער הגילים שבינינו ובעובדה שהיית מורתי האהובה. סוג אישיות נדיר כשלך, המכיל כשרון עצום, במגוון של תחומים, יכולת להכיל גם סבל וגם שמחת חיים, הוא לא דבר מצוי. אני יודע כבר עתה שאת חסרה לי זוקי יקרה. הפקדת בידי למשמרת את מיכלי ונמי ואת מצפה מימני שאמלא את המשימה במלואה. שאדאג להן ואטפל בהן במסירות ובאהבה, ממש כמו שאת נהגת להעניק להן חום ואהבה.  אני מבטיח לך זוקי שלי, שאעשה כל שביכולתי כדי לעמוד במשימה. אשתדל לא לאכזב אותך ולהיות מעתה גם שומר הבית וגם האם המסורה.

אני נפרד מימך עתה, זוקי מתוקה שלי ומשחרר אותך לעולם האמת, בו לא תדעי עוד סבל, כאב ומצוקה. אני מאמין שאת שומרת עלינו מלמעלה, צופה ורואה הכל. את דואגת לנו שננהג בתבונה ונדע לחיות יחדיו בשלום.

עופי כמו פרפר נשמה יקרה ומצאי לך ביקום מקום בו יש שקט ושלווה.

אוהב אותך, זוקי שלי, אשתי, האחת והיחידה.
שמשון קריסטל

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת