03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

סדרת סיורים חדשה במוזיאון אילנה גור- במסגרת אירועי 20 שנה להיווסדו

דצמ
14
2014

סדרת סיורים חדשה במוזיאון אילנה גור –
במסגרת אירועי 20 שנה להיווסדו

במסגרת מלאות 20 שנה להיווסדו של מוזיאון אילנה גור, ביפו, יוצא המוזיאון בתכנית סיורים מודרכים חדשה, המיועדת לילדים ולכל המשפחה, כמו גם לקבוצות, מוסדות וארגונים. הסיורים נערכים באוספי המוזיאון המגוונים, הכוללים יצירות אמנות, פרטי עיצוב ומבחר פריטי עתיקות, מן הארץ ומן העולם, מתוך אוספיה הרבים של אילנה גור, האמנית. הסיורים נערכים בליווי מדריכים מקצועיים.

רשימת הסיורים:

עבר, הווה, עתיד – שלוש דתות, אלוהים אחד

מבנה המוזיאון עבר גלגולים לא מעטים. הוא הוקם באמצע המאה ה-18 כחאן שייעודו לספק קורת גג לעולי רגל יהודים מכל קצוות העולם. שנים לאחר מכן הקימה בו משפחה ערבית מפעל תמרוקים, ומאוחר יותר שימש המבנה למגורי האחים הפרנציסקאניים. המבנה, כמו גם האוסף המרתק שבחלליו, משקפים תרבויות אקזוטיות שונות, כמו גם היבטים מעניינים של שלוש הדתות: האסלאם, הנצרות והיהדות. החל בנברשת שמקורה במסגד מצרי, עבור בצלבי העץ המפוסלים והאיקונות הנוצריות, וכלה ביצירות של מגוון אמנים ואומנים ישראלים, ותיקים וצעירים.

הסיור הינו מסע מרתק בין תרבויות, חומרים, צבעים ותקופות. לפני שיוצאים למסע אין צורך להצטייד בתרמיל, רק בראש פתוח להכיל את כל השפע. מעבר להנאה החזותית, יוכל המבקר להעמיק ביצירות האמנות העוסקות בנושא ובקשר שלהן לשלוש הדתות, על הדמיון והשוני ביניהן.

זהות נשית באמנות: מעבר למיניות ולאימהות

דימוי האישה באמנות שיקף במהלך ההיסטוריה את המבט הגברי של היוצר או של הצופה אשר לו יועדה היצירה. האישה הוצגה, בדרך כלל, כאם, כאישה מפתה או כמוזה. פה ושם תועדו גם נשים שליטות כ"עזר כנגדו" ולעתים רחוקות כנשים חזקות. עם עליית הפמיניזם במאה שעברה זכו יותר ויותר נשים יוצרות בזכויות ובהכרה וקולותיהן החלו להישמע. בסיור נעקוב אחר הזהות הנשית ומורכבותה, כפי שהיא באה לידי ביטוי ביצירתה של אילנה גור וביצירותיהם של אמנים אחרים המצויות באוסף המרתק שנאסף על ידי גור במהלך השנים.

מחוץ לקופסה

מה מייחד את מוזיאון אילנה גור ממאות מוזיאונים אחרים ברחבי העולם? במרכז הביקור במוזיאון עומדת החוויה האישית של כל מבקר. במהלך הסיור נבקר במוזיאון המהווה חלל תצוגה א-פורמאלי שבו מוצגים יצירות אמנות, אומנות, חפצים ועתיקות, באופן בלתי שגרתי ומנוגד לקונבנציות של המיינסטרים של עולם האמנות. במידה רבה המוזיאון הינו מיצב חי של האמנית והאספנית אילנה גור, והביקור בו חושף את יצירתה הייחודית ואת האוסף המגוון שנאסף ברוחה. הסיור "מחוץ לקופסה" עובד על כל החושים, מקרב בין הצופה למוצגים, ויוצר חוויה בלתי נשכחת.

מסע בעקבות הדיוקן

בימים עברו היה הדיוקן אחד הז'אנרים הנחשבים באמנות החזותית, ועם התפתחות הצילום במאה ה-19 חשבו רבים כי הוא הגיע לקצו. אך הדיוקן באמנות הפלסטית שרד, ויש לו פנים רבות: אב-טיפוס, דיוקן מינימליסטי, דיוקן ריאליסטי, דיוקן מופשט ועוד. כמעט אין אמן שלא עסק בדיוקן, דיוקן עצמי או של האחר, וגם בו יש מהיוצר עצמו. לכל דיוקן סיפור משלו, עולם ומלואו. הטיפול בדיוקן באמנות נעשה במגוון חומרים ובמדיומים שונים (פיסול, ציור, רישום, צילום, מיצב, וידיאו). התפתחות הטכנולוגיה הרחיבה את האפשרויות והעמיקה את נושא הדיוקן. הסיור "מסע בעקבות הדיוקן" ישפוך אור על ז'אנר מרתק זה, דרך העבודות השונות המצויות באוסף המוזיאון.

סיור חוויתי לילדים

ילדים הם ספוג, וטוב שייחשפו לתרבות אקזוטית כמו גם לתרבות מערבית עכשווית. הסיור מבקש ליצור שיח עם הילדים באמצעות חמשת החושים. במסגרת הפעילות הילדים מוזמנים ליצור בעצמם אמנות בצבעוניות שיבחרו.

הסיור הוא מסע קסום המחבר ילדים, הורים, סבים וסבתות לנפש היצירתית החבויה בהם. זהו מפגש בין תרבויות, טבע, יצירה וצבעוניות מעוררת השראה. כפועל יוצא, הקהל נחשף לעולמם העשיר של החומרים והצבעים ולרגשות שהם מעוררים בנו.

למידע על תאריכי הסיורים  – http://goo.gl/jw6nMZ

לקבוצות המבקשות לקיים סיורים סגורים יש אפשרות להיפגש עם אמן. כמו כן, יש אפשרות לקיים סיורים אינטראקטיביים בתיאום מראש.

שעות הפעילות של המוזיאון

ימים: א'-ו': 16:00-10:00

יום: שבת וחג: 18:00-10:00

ערבי חג: 14:00-10:00

ליצירת קשר:

מוזיאון אילנה גור, סמטת מזל דגים 4, יפו העתיקה, ישראל

etty@ilanagoormuseum.org או 03-6837676 שלוחה 28

www.ilanagoormuseum.org

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת