03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

עת לחפור – עמית קבסה

דצמ
25
2008
עת לחפור – עמית קבסה

עמית קבסה בתערוכה חדשה:
"עת לחפור" – ציורים
גלריה ברנרד, תל אביב
פתיחה: יום ה' 25 בדצמבר, שעה 20:00

 

בתערוכתו החדשה "עת לחפור" מציג עמית קבסה 10 ציורי שמן על בד, גדולי מידות, בהם הוא מנהל דיאלוג עם האבות המייסדים של הציור הישראלי- אמני שנות העשרים של המאה הקודמת. התערוכה תיפתח בגלריה ברנרד, תל אביב, ביום חמישי 25 בדצמבר, בשעה 20.00, למשך חודש ימים.

אוצר התערוכה: עידו מיכאלי.

"עבודתו של קבסה מתכתבת עם מסורות הציור המערבי והציור הישראלי בפרט. פלטת הדימויים שלו שאובה מאותה מסורת, אך יוצרת הגיון תחבירי אחר, פרטי וביקורתי. קבסה מחקה את קולם של האבות המייסדים של הציור הישראלי, שהם, בין היתר, אמני העשור הראשון של המאה. דור של עולים חלוציים ממזרח אירופה ואמנים אחרים, ששמו את הארץ, על שלל דמויותיה, במרכז התעניינותם. רבים מהם הופנטו מדמות הפלאח הערבי, וציירו אותה כמודל ליופי מקומי. פעמים רבות מצייר קבסה את עצמו כערבי, אך מה שעל פניו נראה דומה לציוריהם של האמנים בני העלייה הראשונה, מגיע בעצם ממקום של אידיאולוגיה הפוכה." כותב מיכאלי במאמרו לתערוכה.

קבסה בוחר להשתמש באופני הייצוג של המזרחי, הדתי, הערבי (האחרים), שהוגדרו כאובייקטים יפים, בעלי הופעה פראית – תושבי הלוונט ומכיל אותם על עצמו- הצייר הסובייקטיבי, המתבונן המשכיל, המשקיף מן הצד על הסצנה. הוא בוחר להציג עצמו כ"פרא אציל", עובד אדמה , שתרבות זרה לו ואת החפירה יאה לו יותר.

הנושאים אותם מצייר קבסה הם בעיקר דיוקנאות, מאין אלטר אגו ססגוני של דמויות ציוניות, לאומיות, דתיות. כמו גם סצנות אישיות בהם נראים חתן וכלה במצבים אינטימיים ופרטיים. כמו גם דיוקנאות משפחתיים המצויים באירועים של שמחה, כדוגמת הציור "דיוקן משפחתי". קבסה בוחר לעמת את דמויותיו המצוירות עם דמויות מתוך ציוריהם של ראובן, גוטמן, פלדי ואחרים.

ציוריו של קבסה עשויים שכבות על גבי שכבות, כאשר השכבה התחתונה מבצבצת מבעד לזו שמעליה, בכך מעניק הוא לציור את רבדיו. במקומות בהן השכבתיות מוסתרת, היא מתגלית בבליטות ובשקעים של שכבות הצבע הדשנות.

"בציור דיוקן עצמי, אני מנסה "לנקות" את הדימוי העצמי שדבק בציור, מתוך כוונה להיות נאמן לדמות הנשקפת מולי ולא לדימוי שלה, כפי שהוא מצטייר בעיני רוחי", אומר קבסה.

התערוכה "עת לחפור" תוצג בגלריה ברנרד, רח' בן יהודה 170, תל אביב, טל: 03-5270547
בין התאריכים: 25.12.08- 25.01.09

 

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת