03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

נחשולי ברק ורחל גורדין בתערוכה משותפת

אוג
1
2011
נחשולי ברק ורחל גורדין בתערוכה משותפת

תערוכה משותפת לזוג האמנים רחל גורדין וברק נחשולי
במרכז הרפואי קפלן, ברחובות,
אירוע הפתיחה: יום ב' 1.8.2011, בשעה 14:00

32 ציורים תרמו האמנים לטובת המרכז הרפואי קפלן ברחובות הציורים יוצגו במקום כתערוכת קבע. רחל גורדין וברק נחשולי הם שני אמנים שגילו את אהבתם לאחר מות בני זוגם, כשהם בני למעלה מ-60. 24 שנים הם כבר חולקים חיים זוגיים ואמנותיים משותפים.

לפני מספר שנים נתגלתה מחלת הסרטן אצל כל אחד מבני הזוג בנפרד,
הם עברו סדרת טיפולים וניתוחים מורכבים במרכז הרפואי קפלן ברחובות,
בו הם עוברים מעקב רפואי וטיפולים כימותרפיים, עד היום.
למרות מצבם הבריאותי הרגיש, ממשיכים גורדין ונחשולי לצייר וליצור במרץ ובהתלהבות,
בסטודיו המשותף להם, אשר בביתם ברחובות.

כאות הוקרה על הטיפול המסור לו זכו השניים בביה"ח קפלן, החליטו בני הזוג גורדין ונחשולי לתרום 32 ציורים מן האוסף שלהם לטובת ביה"ח. ציורים אלו, אשר נבחרו בקפידה על ידי נציגי ביה"ח, האדריכל לארי דה טולדו, יועץ אמנותי לתערוכה ודנה קידר, המפיקה, נתלו באכסדרה הראשית של ביה"ח. העבודות מוצגות במקום כתערוכת קבע. הציורים, אותם החליטו בני הזוג לתרום הם מתקופות זמן שונות. מה שמאפיין ציורים אלו, אומרים השניים, "הוא הנימה האופטימית והשמחה שהם מקרינים על המתבונן בהם", בכך, מאמינים גורדין ונחשולי, הם יקלו, ולו במעט, על מצוקותיהם של המבקרים והשוהים בביה"ח.

טקס פתיחת תערוכת הקבע יתקיים ביום ב' 1.8.2011, בשעה 14.00, באכסדרת המרכז הרפואי קפלן, במעמד מנהל המרכז הרפואי פרופ' יעקב יהב והצוות הרפואי הבכיר של ביה"ח.

תערוכתה האחרונה של רחל גורדין "במרחק נגיעה", בה הציגה עבודות מתקופות זמן שונות, הוצגה בגלריה מבט, בתל אביב, במהלך החודשים ינואר- פברואר 2010. ברק נחשולי הציג את תערוכתו "לראות את הצלילים" בחודשים אוגוסט- ספטמבר 2010, בבית דונדיקוב, ברחובות. בתערוכה הציג נחשולי שתי סדרות של עבודות מן השנים האחרונות: "מחוות למלחינים" ו"לראות את הצלילים". אוצר התערוכה היה המלחין, פרופ' צבי אבני.

רחל גורדין, לא עושה שימוש במכחול ובפלטת צבעים. "כל גופה משתתף במלאכת היצירה. היא מתפלשת בתוך בד הקנבס המונח על הרצפה ו"משחקת" בצבעים ובאדמה בהם היא משתמשת ביצירתה". כותב על עבודתה מבקר האמנות- אילן נחשון.  היא שכללה את טכניקת הציור שלה באמצעות הצמדה של בד נוסף לבד המצויר ובאמצעות לחיצות ודריכות עליו, ברגליה, היא מעבירה מבד אחד לשני את ציורה, כשהיא מפרידה בין השניים ומציבה אותם זה לצד זה הם נראים כמו תאומים זהים. הבד עליו עבדה ותעתיקו יוצרים תמונות מראה שמימיות, המזכירות מסע בין כוכבים, בתוך עולמות מלאי הוד, לעיתים קודרים ואפלים.

בנוסף לתעתיקים משתמשת גורדין בטכניקה נוספת אותה פיתחה – נזילות צבע. היא מרימה את הבד או הנייר בזוויות שונות וגורמת לפסי הצבע ליזול עליו בצורה מבוקרת. היא חוזרת על התהליך פעם אחר פעם, עד אשר נוצר מארג של קווים וכתמים המזכירים בחלקם מלכודות מוות של קורי עכביש, או יער של עצים קרחים בגווני שחור- אדום המזכיר אודים מפויחים משריפת ענק או אסון אקולוגי. רוב עבודותיה מאופיינות בצבעים חזקים בגווני חום אדמדם, שחור ולבן, לעיתים היא מוסיפה גם צהוב וכחול. רגש חם עם דוק של עצבות נשקף מחלק של ציוריה.

רחל גורדין הציגה עשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובחו"ל. עבודותיה מופיעות באתר מוזיאון ישראל ובגלריות בצרפת, גרמניה וארה"ב. כמו כן, הן נמצאות גם באוספים פרטיים וציבוריים רבים.

יצירתו של ברק נחשולי נטועה עמוק במחצית השנייה של המאה ה- 20. כמנהגם של אמני התקופה נהג נחשולי לצאת אל הנוף ולצייר בו. הנוף, מסתבר, היווה עבורו רק מקור השראה לצורות, כתמים וצבעים. בתקופה מוקדמת נוכח הנוף בעבודותיו של נחשולי, אך לא באופן ריאליסטי. קשה לזהות בציוריו מקום מדויק ומוגדר. לנחשולי חשוב הרושם שיוצרים הצבעים

והצורות על מצע הציור. במהלך השנים הפכה הצבעוניות של ציוריו למצומצמת יותר ומונו- כרומית. סגנונו נע בין הפיגורטיבי למופשט. הוא פיתח טכניקה ייחודית של הדבקת נייר עיתון על גבי בד הציור, עליו הוא מצייר את ציוריו. ציוריו "המוסיקליים", בהם הוא מתרכז בשנים האחרונות, אבסטרקטים באופיים. הם מבוססים על קווים תחומים, לצד כתמים עזים של צבע. ציוריו הם לרב אינטנסיביים ומתאפיינים בצורות חופשיות ובמבע אקספרסיבי וחלקם האחר מאוורר יותר ומתאפיין בריתמוס חם ורוגש.

נחשולי ערך שורה ארוכה של תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות, בארץ ובחו"ל. גם עבודותיו נמצאות באתר מוזיאון ישראל, באוספים פרטיים וציבוריים רבים.

תערוכותיהם המשותפות של נחשולי וגורדין, עסקו ברובן בנושאי אדם וסביבה. הם גם השתתפו בפרויקטים אמנותיים למען השלום, בין השאר בגבעת חביבה, בתערוכה "גדר גבול" ובתערוכה "ותשובתנו שלום", מטעם מוזיאון בר דוד, בה תלו כ-100 אמנים את עבודותיהם על גדר המערכת בגבול הלבנון, מול מעוזי החיזבאללה.

גורדין ונחשולי הוזמנו להשתתף בתערוכה בינלאומית נודדת בנושא הדיאלוג בין שלוש הדתות המונותיאיסטיות, המהווה גם דיאלוג בין בני עמים ותרבויות שונות. התערוכה נפתחה בתחילת שנת המילניום וממשיכה להיות מוצגת גם כיום. בתערוכה משתתפים גם אמנים מארצות ערב, שאיתן אין לישראל קשרים דיפלומטיים. גורדין ונחשולי מייצגים את ישראל בתערוכה חשובה זו.

תערוכת הקבע של רחל גורדין וברק נחשולי תוצג במרכז הרפואי קפלן,
דרך פסטרנק, רחובות, החל מתאריך 1.8.2011.

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת