03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

יוצרים מהמסגרת

יול
4
2010
יוצרים מהמסגרת
יוצרים מהמסגרת
ART OF THE BOX
מרכז ענב לתרבות
04.07.2010 – 29.07.2010

תערוכת "יוצרים מהמסגרת" בה יוצגו עבודותיהם של 11 יוצרים צעירים המתמודדים עם תסמונת אספרגר, תיפתח במרכז ענב לתרבות, ביום א', ה- 04.07.2010, בשעה 19:30 ותסתיים ביום ה', ה- 29.07.2010. אוצר התערוכה: אור קפלן.

ערב הפתיחה החגיגי יכלול מופע מוסיקלי ויוקרן בו סרט דוקומנטארי, שהוכן על ידי היוצרים עצמם, אשר תיעדו את חייהם ואת תהליך יצירתם. התערוכה תוצג במרכז ענב לתרבות במשך שלושה שבועות ולאחריה תוצג במקומות נוספים בתל אביב, ביניהם: חברת IBM, דיזנגוף סנטר, התיאטרון הערבי-עברי ביפו ועוד.

"יוצרים מהמסגרת"- על האנשים שמאחורי היצירות (רשימה חלקית)

נבט אנגר- מציירת על עצים שהיא אוספת ברחוב, בעזרת צבעים אקריליים. היא משלבת בציוריה דמויות מדמיונה ובונה סביבן עולם מלא קסם ודמיון. אנגר מרבה לצייר חיות באווירה של לילה ויער אפל. טכניקת הציור שלה קפדנית ויסודית- היא מציירת בעפרון את קווי המתאר של הדמויות והפרטים האחרים אותם היא מעלה על משטח הציור. לאחר מכן היא צובעת וממלאת את החללים תוך הקפדה על רמת דיוק גבוהה. הגדלים: מ 10X 10 ס"מ ועד 50X70 ס"מ. ציוריה עתירי דמיון ומסתורין.

מיקי בלקני- מצייר בניינים ומבנים, המעוררים את סקרנותו מן ההיבט הארכיטקטוני. רוב הבניינים אותם הוא מצייר הם כאלו שיש מאחוריהם סיפור ולכן הוא זוכר את מאפייני הבניין : גובה, קומות וכו'. בלקני מצייר בשיטת השכבות, הוא יוצר את הבסיס, עליו מוסיף פרטים ומכסה בצבע שכבה על גבי שכבה. בלקני מתקשה להפסיק את תהליך היצירה ולסיים את הציור, לכן הציור שלו משתנה כל העת. הוא מעדיף שימוש בצבעי יסוד עזים, בלקני מתחיל את הציור בצבע אחד ומסיים אותו בצבע אחר.

יותם קדוש- יוצר מוסיקלי בעל ידע רב, שגם מתקלט ואף מופיע לעיתים במועדונים. לאחרונה הוציא מס' דיסקים. בתהליך היצירה שלו הוא מאזין למוסיקה ויוצר בהשראתה קולאז'ים יפיפיים. קדוש עושה שימוש באוסף המגזינים שלו ליצירה, הקולאז'ים שלו ייחודיים, הוא משלב בהם ציור וצילומים. לקדוש יכולת נדירה לראות את המוזיקה בצבע . עבודותיו בעלות מסר חברתי רב.

רועי פלד – יוצר בעל רגישות, מודעות עצמית ועומק רב. במהלך השנים פיתח פלד קשר מיוחד לעולם חיות הים, הוא בחר לעבוד בחנות לממכר חיות, כדי להימצא בסביבת הדגים ושאר חיות המים. בגיל צעיר החל לצייר, הוא עוסק ברישום וציור ומזה זמן רב הוא מתמקד אך ורק בפיסול. פלד מכיר היטב את עולם חיות המים, הוא בעל ידע רב בכל הקשור ללווייתנים ולדולפינים, הוא מפסל יונקים אלו. לפני שהוא ניגש ליצירת הפסל הוא מקפיד לחקור כול נושא לעומקו, רמת הדיוק חשובה לו ביותר ועד שאינו שבע רצון, הוא לא מפסיק את מלאכתו.

מהי תסמונת אספרגר?

תסמונת נוירו-ביולוגית התפתחותית אשר מאופיינת בפער משמעותי בין היכולת הקוגניטיבית והפוטנציאל המילולי, לבין התפקוד בחיי היומיום; התסמונת מתבטאת בעיקר בקשיים ביצירת קשרים בינאישיים וחברתיים, בהבעת רגשות, הבנת רגשות של אחרים ובהבנת תקשורת לא-מילולית; ביכולת להבחין בפרטים קטנים, זיכרון מצוין לפרטים ולעובדות, יכולות ריכוז והתמדה גבוהות, רגישויות חושיות יוצאות דופן ועוד. אנשים עם אספרגר הינם מבודדים חברתית, מתקשים בייזום קשרים חברתיים, למרות שהם מעוניינים בכך, הם מודעים לפערים במצבם בעיקר בשל אינטליגנציה תקינה, או גבוהה, הם סובלים מדימוי עצמי נמוך, ייאוש ותסכול.

על פרויקט "יוצרים מהמסגרת"

פרויקט "יוצרים מהמסגרת" נוצר בהתחלה כיוזמה פרטית, הפרויקט מהווה חלק מפרויקט התנדבותי אותו יזמה רונית רן, במסגרת קורס ביטוי עצמי ומנהיגות. מסבירה רונית רן: "ההשראה שלי לפרויקט הינה נערה בת 20 המתמודדת עם תסמונת אספרגר, אותה חנכתי לפני כמה שנים וגיליתי שהיא מציירת מדהים. זיהיתי אצלה את הרצון העז לעצמאות אישית וכלכלית, להוקרה אמנותית וליצירת קשרים. שילובם של הוסטל בית אקשטיין לצעירים עם קבוצת אספרגר בתל אביב, הפך את הפרויקט לרחב היקף.

על התערוכה

ההשראה לעבודות מגיעה מתוך עולמם הפנימי העשיר של האמנים: עולם הים, עולם הדמיון, הרצון לראות את עולם הדמיון במציאות, התחברות אישית לדמויות, הבעת כאב רגשי, הרצון לחיבור והכרת האמן וכו'. דרך העבודות מנסים היוצרים להסביר מהו אספרגר, כיצד "אספרגרים" רואים את העולם, מהי הדרך שלהם להביע את עצמם וכיצד ניתן לתקשר עמם.

"הדרך לא הייתה פשוטה והצריכה מהאמנים לחשוף ולהיחשף. כל ציור, פסל, צילום או קטע וידאו חושף בפנינו הצופים את עולמם הפנימי והעמוק, המרגש והייחודי של האמנים והצצה לעולמם האישי. אנו מבקשים להעצים את האמנים ולפתוח בפניהם את נתיב היצירה כאורח חיים הן האישית והן המקצועית".מסכם את דבריו אוצר התערוכה.

"מטרת התערוכה היא להציג את הצדדים האוניברסאליים של המתמודדים עם תסמונת האספרגר כמטאפורה חברתית- תרבותית לחברה שהולכת ומאבדת את היכולת ליצור קשר בלתי אמצעי עם פרטים בתוכה, על תרבות המנוונת את היכולת לקיים יחסים אינטימיים ויחסים קהילתיים". כותב קפלן, אוצר התערוכה.

היכרות ארוכה ומעמיקה של צוות המנחים, אשר ליווה את משתתפי פרויקט "יוצאים מהמסגרת", לימד אותם שמדובר באנשים בעלי יכולות נדירות, שבעזרת הכוונה והסברה נכונה, יכולים למצוא עצמם שותפים מלאים יותר בחברה.

פרויקט "יוצרים מהמסגרת" שם לו למטרה ללוות את אותם יוצרים צעירים בצעדיהם הראשונים אל תוך עולם האמנות, וגם לפתוח עבורם את שערי החברה. תערוכה זו, סוברים מארגניה, תעניק למשתתפיה במה ותחשוף את עושר יצירתם לקהל הרחב. כמו כן, מקווים המארגנים שהתערוכה תסייע בידם לעקור דעות קדומות ותאפר לראות בסובלים מתסמונת האספרגר בני אדם עם יכולות גבוהות, אנשים שווים בחברה.

שותפים ליוזמת הפרויקט:- עמותת אפי- אספרגר ישראל, למען חיים עצמאיים של בוגרים בעלי התסמונת ובית אקשטיין- מסגרת דיור שיקומית לצעירים עם התסמונת. שני הגופים חברו לפרויקט שיזמה קבוצת אנשים פרטיים המעורבים בפעילות חברתית התנדבותית ומקדישים ימים ולילות לפרוייקט. ביניהם- אור קפלן – המנהל האמנותי ואוצר התערוכה.

תערוכת "יוצרים מהמסגרת", מרכז ענב לתרבות, רחוב אבן גבירול 71 תל – אביב (על גג גן העיר), טל': 03-5217763
בין התאריכים: 04.07.2010 – 29.07.2010
שעות פתיחה: 9:00 עד 15:00 ובערבי המופעים.

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת