03-5100680 | 050-5659571 טשרניחובסקי 10, תל אביבמחברים את האמנות לתקשורת | English

מסע – ננסי פרוכטמן

יול
1
2011
מסע – ננסי פרוכטמן

‎ננסי פרוכטמן בתערוכת יחיד ראשונה – מסע
Nancy Fruchtman- Constructed Journeys
גלריה אפרת, תל אביב
פתיחה: יום ו' 1.7.11, בשעה 11:30

‎ ,1.7-14.7.11

תערוכת היחיד הראשונה של ננסי פרוכטמן- "מסע", תיפתח בגלריה אפרת, בתל אביב, ביום ו' 1 ביולי,
בשעה 11:30 ותוצג עד ל- 14 ביולי 2011.
 בתערוכה תציג פרוכטמן עבודות העוסקות במעברים בין מציאויות שונות.
באמצעות מראות שהיא שותלת בעבודותיה, מזמינה פרוכטמן את הצופה להשתתף
 במתרחש בציור, חוץ ופנים מתערבבים יחד ועל הצופה להתבונן היטב בכדי להבחין
באירועים המתרחשים בעת ובעונה אחת.
אוצרת: ד"ר דליה הקר-אוריון.

‎הדימויים בתערוכה כולם עוסקים בנושא משותף- המעבר בין מציאויות כגון הגלוי והנסתר, בין המציאות החיצונית והמציאות הפנימית. הדימויים בתערוכה מייצגים את החוויה הישראלית בים, באוטובוסים, ובמקומות דמיוניים בתלת מימד. פרוכטמן יוצרת בטכניקות שונות, תוך שילוב של תלת מימד, השתקפויות ופיסול. ים- בציורי הים שלה, נותנת פרוכטמן המחשה של המציאות בתוך הציור על ידי שימוש עדין בשילוב חומרים. המתקרב לתמונה יכול להבחין שאבן מפוסלת או התג על המגבת הם אמיתיים.

‎אוטובוסים- "סדרת עבודות זו מציגה את התחבורה הציבורית כמטפורה לחוויה האנושית כחלק מהחברה." מסבירה פרוכטמן. בקבוצה זו יש דגש על השתקפויות. "ישנה חוויה של השתקפות מתוך האוטובוס, השתקפויות של רמזורים אורות וצבעים המוקרנים מבחוץ לתוך האוטובוס." הטכניקה היא בעיקרה ציור אקרילי בשילוב עם חומרים מעורבים. באחת העבודות, לדוגמא, מודבק ראי על הבד אשר מכניס את הצופה לתוך התמונה. אין מציאות אובייקטיבית אחת הניבטת אלינו מתוך הציור, לעיתים זו מציאות מדומה. "שום דבר הוא לא כפי שנראה לעין." לדברי האמנית.

‎מקומות דמיוניים בתלת ממד- בקבוצה זו האופי האמביוולנטי של עולמות המציאות והדמיון נוצר משילוב ציור ופיסול ריאליסטי לתוך תמונה דמיונית. פרוכטמן יוצרת אסמבלז' מציור, בדים, עץ, גבס, מראות, נייר ועוד. לעיתים היא משלבת מילים, או משפטים הממחישים את הקשר בין טקסט וטקסטורה ובין מילה לדימוי. ישנן מראות הממחישות את הקשר בין העולם המוחשי והעולם האשלייתי ולמעשה, הופכות את הצופה לחלק אינטגרלי ביצירה.

‎"ציוריה של האמנית, ננסי פרוכטמן, מהווים עדות נאמנה, הן ליכולותיה היצירתיות והן לרבדים הרעיוניים העמוקים אותם היא ממחישה. היא מעלה מעברים בין מציאויות שונות, בין ממשי ומדומה ובין דו ממדי ותלת ממדי ויוצרת בציורי ה- Trompe L'oil את האמנות שבאשליה ואת האשליה שבאמנות. יש לה חוש טבעי לציור ועיצוב והיא לא מציירת לפי הוראות, הנחיות או אופנות, אלא מתקדמת בקצב שלה ויוצרת עבודות מקוריות הממחישות מעברים בין מציאויות שונות." כותבת האוצרת, ד"ר דליה הקר-אוריון.

‎"אין ספק שלצד יכולותיה המובחנות בהעברת חומרים, צבעים, מקומות ומצבים, יש לביוגרפיה האישית שלה תפקיד בבחירת הנושאים. החיפוש אחר מקלט ומפלט, הגעגועים המוצאים את ביטויים בהליכה אל הים ובמסעות לעולמות אמנותיים, המבט מבחוץ והמבט פנימה, כולם חוברים יחד ליצירת ציורים יוצאי דופן."

‎ננסי פרוכטמן גדלה בעיירה קטנה מחוץ ללוס-אנגלס קליפורניה. את בעלה, רן פרוכטמן, הכירה באוניברסיטת קליפורניה, כאשר היא הייתה לקראת סיום תואר B.A.. הזוג התחתן בשנת 1970 בישראל והיא עלתה לישראל ב- 1975. כיום, השניים גרים בהרצליה ולהם שתי בנות ובן.

‎פרוכטמן למדה אצל שלמה שוורץ, יוסף לובן וברוך אלרון וכן אצל נורית דוד במדרשה בבית ברל, שם התמחתה בגרפיקה ועיצוב. לאחר תום לימודיה עסקה בגרפיקה ומאוחר יותר החלה ללמד אנגלית במסגרת פרטית. היא חברה פעילה באגודת הציירים של הרצליה ובאיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל. מאז 1975 היא משתתפת בתערוכות הקבוצתיות של אגודת הציירים של הרצליה, בתערוכות קבוצתיות אחרות ברחבי הארץ וכן, בגלריה צ'לסי, בלונדון. התערוכה הנוכחית היא תערוכת היחיד הראשונה שלה.

 

‎תערוכתה של ננסי פרוכטמן "מסע" תוצג בגלריה אפרת, רחוב גורדון 21, תל אביב,
‎טל. 03-5237624, בין התאריכים: 1.7.11-14.7.11.
‎שיח גלריה בהשתתפות האוצרת והאמנית יתקיים ביום ו' 8.7, בשעה 12:15, הכניסה לכל.

‎שעות פתיחה:
‎ימים ב', ה': 11:00-13:00, 17:00-19:00
ימים ג', ד':  17:00-20:00
יום ו': 10:30-13:00

© כל הזכויות שמורות לקריסטל אמנות בתקשורת